Danimarkalı pilot Türkiye üzerinde gökyüzündeki açıklanamayan ışıkları filme aldı

Kopenhag, 3 Nisan (Hibya) – Danimarkalı bir yolcu uçağı pilotu birkaç hafta önce Türkiye'den yaptığı bir akşam uçuşunda gökyüzünde hala açıklamakta güçlük çektiği bir fenomen gördü.

Danimarkalı pilot Türkiye üzerinde gökyüzündeki açıklanamayan ışıkları filme aldı

Danimarka Televizyonu DR'nin haberine göre Danimarkalı pilot Türkiye üzerinde gökyüzündeki açıklanamayan ışıkları filme aldı.

İsmi açıklanmayan pilot esrarengiz ışıklarla ilgili, ''Ben sadece oturup bakıyorum. Meslektaşım da görebiliyordu ve 'Bu da ne?' diye sordu. İki ışık birbirini kovalıyor gibi görünüyordu. Bir tür it dalaşı yaşanıyor gibiydi'' diye konuştu.

Video kayıtları pilotun iki ışığı keşfetmesinden yaklaşık on beş dakika sonra başlamış. Bu nedenle, bir tür hava düellosu olarak tanımladığı ilk bölümü yakalamayı başaramadı.

Pilotların deneyimlerini ve kayıtlarını paylaşmalarının önemli olduğuna inanan eski savaş pilotu Søren Sørensen da video kaydındaki ışıkları açıklayamıyor.

Işıkların yolcu uçağının 10-12 kilometre yükseklikteki konumunun üzerinde göründüğünü dikkat çeken Søren Sørensen ''Bildiğimz en gelişmiş uçaklar bile o irtifada böyle bir manevra yapamazlar. Bugün bildiğimiz teknolojilerle bunu başarmak çok zor. Ben de F-16 ile o yüksekliklere çıktım ve orada hava o kadar ince ki motor çok fazla beygir gücü üretmiyor ve kanatlar çok fazla taşımıyor.'' diye konuştu.

 

 

  Hibya Haber Ajansı